close

AZIL - Zhvillim Skenari

Titulli Origjinal: Azil

Titulli Anglisht: Asylum

Gjatësia: 98

Regjia: Jeton Ahmetaj

Skenari: Jeton Ahmetaj

Producent: Ylli Ahmetaj

Kompania: Filmmission

 


Synopsis:

Sinopsis

Nje qender trajnimi per “refugjatet dhe azilkerkuesit” ne Subotice(SERBI) eshte e organizuar qe ti ushtroje dhe ti trajnoje te gjithe pretendentet (refugjate dhe Azilante)per te kerkuar ne nje bote te re, ne shtetet e Perendimit.Aty ne vendin e shpreses gjinden shume njerez azilanete dhe refugjate,gra,burra,pleq e femije nga shtete te ndryshe si:Turqia,Sirija,Kosova,Irak etj.Te gjithe I bashkon shpresa per te kaluar Kufirin Hungarez,per ta kaluar lumin e thelle dhe te ftohte ne dimer, e nga ku shpresojne te shkojne ne token e premtuar,AZIL.

Kosove viti 2016

Prishtine Stacion I autobuseve,Dimer muaji 5 janar ,

Grumbuj njerezish te cilet vlojne si greneza jane duke u shtyre duke u munduar se cili do te beje nje vend ne Autobusin qe dergon ne Token e Premtuar.Shume autobuse nisen nga kosova per te shkuar Azil ne shtetet si Gjermania ,Zvicres,Austria etj. Ne mesin Azilanteve eshte edhe nje Mjek me familjen e tije;Babai Gruaja dhe dy femijet e tij.Shefiku I cili per shkaqe ekonomike dhe nga kamatat bankare  ne kosove (meqenese I konfinfiskohen te gjitha pasurite per mos pagesen e kesteve )se bashku me familjen vendos te largohet pergjithmone nga Kosova.

Shefiku perfundon se bashku me familjen e tij ne Kampin e trajnimit ne Subotice.Ne kete kamp trajnues disa individe per ti zhvatur sa me shume njerezit ne nevoje, organizojne trajnime nga me te ndryshmet, duke I shendruar keshtu, keta individe ne identitete tjerasi:spiune,tradhetare homoseksual etj,meqrast i sigurojne ata se vetem si :1.te perndjekur politik,2.komunitet Rom e ashkalinj,3.LGBT komuitet,4.ish spiune Jugosllave e Serb,5.Sirian e Irakian .6.Te rrezikuar nga extremist islamik etj mund te marrin pa problem lejeqendrimet ne vende te premtuara ne Perendim…pas shume sfidash ne kete kamp I cili per disa kthehet edhe ne kamp I vdekjes. Shumica e pasagjereve nga autobusi I Shefikut niset te kalojne kufirin Hungarez, ata ne perpjekje per ta kaluar lumin Tisa, perfundojne tragjikisht,te vetmit qe shpetojne jane Blerimi njeri prej azilanteve dhe gruaja Siriane (te cilen Blerimi e Takon ne KAMP)e cila pasiqe kishte humbur familjen ,burrin ne Alepo ndesa 2 femijet ne detin e hapur, takohet me Blerimin,I cili bie marrezisht ne dashuri me te ,nje histori dashurije , e nje djaloshi plot shprese dhe nje gruaje pa endrra.Histori kjo qe perfundon nje nje local I cili ndodhet ne mes te nje udhekryqi diku ne nje qytet perendimor,.Shefiku ky mjek ne perspective ,I ri I bukur mbetet duke rrefyer tregimin e tij ne Qendren per refugjat .Ai tregon historine e udhetareve nga autobusit dhe ne fund te rrefimit te tije ne Tv,aty ne zyren e qendres se Refugjateve spikerja lajmeron se per Kosoven eshte marre vendim per liberalizim te vizave,I zhgenjyer dhe I thyer Shefiku del nga zyra I lire dhe dersa ece rruges se zbarzur para tij kalon njeri me pamje siriane e te cilin e kujtoin nga diku Shefilku,siriani me shpejtesi te madhe hyn en lokalin ku ishin Blerimi dhe sirianja nje moment me von ndegjohet Explozim I madh…fund.

 

Kontakti i producentit:

Ylli Ahmetaj-Filmmission

+38348155717,+38344155717

[email protected],[email protected]

Rr.Tivari 43 Prishtine,10000 Kosove

Partnerët tanë